Animatiqua
Logóanimációk akkor és most: lépj a filmstúdiók nyomdokába!
Régen csak a nagy filmstúdiók rendelkeztek látványos logóanimációkkal, hiszen számukra volt elérhető a platform, ahol bemutathatták.
Egy pillanat alatt fel tudjuk idézni a Disney megjelenő kastélyát vagy a Warner Bros ikonikus logóját a bárányfelhők közt! Viszont ma már mindenki számára elérhető a technológia és adott a platform – mi lehet a logóanimáció szerepe egy vállalkozás vizualitásában? Erről kérdeztük az Animatiqua stúdió vezetőjét, Kondacs Andrást.
2020.12.03.
Egy animált logó milyen többletet kínál? Megéri cégként kibővíteni egy logóanimációval az arculatot?
Egy jó logó gondolatokat szabadít fel, saját kapcsolódást alakít ki a márkához. Megfejthető a szimbolikája az emberek pedig szeretik értelmezni a jeleket, tehát egy ideális logó ezzel a játékossággal és rejtvénnyel operál.
A logóanimáció mindezt plusz faktorként egészíti ki. Egy 10-15 másodperces rövid animáció, amely egy mikrotörténetet mesél el: sok mindennel kiegészítheti a logót és a fent leírt, tapasztalati felismerést. A cég entitásának kifejezéséhez szélesíti az eszközök tárházát, plasztikusabb megoldást kínál. A segítségével vizuálisan még jobban bemutatható a cég működése.
Példaként a speciális szoftvergyártást hoznám: egy statikus logó nehézkesen tudja leírni a tevékenységet, míg egy logóanimáció plasztikusan és figyelemfelkeltően képes bemutatni.
2010 egy fordulópont volt: a social média platformok fejlődésével a videós tartalmak évről-évre megtöbbszöröződtek, így a logóanimációk létjogosultsága is megnőtt.
Kinek ajánlanád leginkább az animációk használatát? Van olyan szektor, ahol nagyobb lehet a jelentőségük?
A jelenlegi tartalomfogyasztási tendenciákat vizsgálva nem valószínű, hogy a videós tartalmak ideje egyhamar lejár és előretörnek a statikus tartalmak. Tehát aki meglátja a mozgókép jelentőségét, az nagy előnyhez jut. Legyen szó multinacionális vállalatról vagy egy gasztrobloggerről: ma már mindenki tudja hasznosítani ezeket az animált elemeket. Az e-mail aláírástól kezdve a videó intróig, a social média cover videókig rengeteg remek felhasználási lehetőség van, ahol az animáció az arculat szerves részeként dolgozhat a márka építésén.
Tegyük a kezünket a szívünkre: ki mondaná azt, hogy a vállalkozása számára nem kell egy olyan logóanimáció, mint ami régen csak a legnagyobbaknak lehetett? Ki ne szeretne egy ikonikus mozgó logót, a filmstúdiók nyomába lépve?
A létjogosultságát körbejártad és a platformokat is. De hogyan kell nekifogni egy ilyen animáció terveztetésének? Hogyan kaphat helyet egy már kialakított arculatban? Vagy új logót is kell készíttetni ilyenkor?
Ha van egy korszerű, esztétikus logó, akkor egyáltalán nem szükséges újratervezni: maradhat a régi logó. A meglévő arculatot sem szükséges átalakítani, kiegészíthetjük a logóanimációval. Jellemzően az animáció tervezésekor felületoptimalizációk sorával dolgozunk: különböző oldalarányokkal, gif és videó formátumban is működnie kell. Akkor lesz sokoldalúan használható, ha minden platformon megfelelően alkalmazható, így általában többféle variánst is létrehozunk belőle. A vizuális elem beszélhet önmagáért, állhat önmagában a középpontban, de lehet kiegészítő motívum is, pl. egy webdesign részeként.
Magát az arculatot és a kommunikációs stratégiát az animáció nem dominálja, tehát nem von magával kötelezettséget, nem igényli új kommunikációs csatorna használatát.
Egy logó sokszor hosszú évekig ugyanaz. De a videós tendenciák elég gyorsan változnak: mennyire időtálló egy logóanimáció?
A logó szigorú standardok alapján készül, hogy garantáltan kiállja az idő próbáját, nem cserélgetjük évente. A logóanimáció ilyen szempontból más. Készülhet időtálló verzió, de szektorfüggően időszakonként frissíthető is, döntés kérdése. Az mindenképp igaz, hogy jellemzően gyorsabban változik, a technológia újításaival lépést tart, tehát hamarabb válik elavulttá, időnként frissíteni szoktuk.
A logó egy köztudatban maradó vizuális jel, az animációt sűrűbben lehet változtatni. Gondoljunk csak a Warner Brothers vagy a Disney esetére: a logójuk mindvégig változatlan maradt, de az animációk időről-időre megújultak. Nézd meg a Disney-logó evolúcióját!
Ti milyen gyakran frissítitek az Animatiqua logóanimációját?
Az Animatiqua esetében presztízskérdés, hogy többféle logóanimációnk is legyen, hiszen ezzel foglalkozunk. Természetesen van egy vezérlogóanimáció, ami minden felületen egységesen visszaköszön, de szakmai kihívás, hogy megmutassuk, hogy egy anyagból mennyi mindent ki lehet hozni.
Minél jelentősebb egy szakmában, egy szektorban a vizualitás szerepe, annál fontosabb, hogy korszerű és látványos arculati elemekkel dolgozzon. A videós tartalmak széleskörű elterjedésével a minőség felértékelődött: rossz videóból és animációból rengeteg van. A versenyhelyzet viszont folyamatosan motiválja a szereplőket, hogy egyre magasabb nívón kivitelezzék a tartalmaikat, így szerencsére a tendencia a minőségnek kedvez.
Korábbi bejegyzéseink
Nem a hossz a lényeg – vagy mégis?
A körülöttünk lévő világ gyors változásaihoz, legyen szó vírusról, háborúról vagy a globális felmelegedés következményeiről, meg kellett tanulnunk akarva-akaratlanul alkalmazkodni. Ugyanebben a sebességben kell a cégeknek is tartaniuk a versenyt a fogyasztói szokások változásaival és igazodniuk a trendek alakulásához.
Podcastok – ne csak halljuk, lássuk is!(?)
Megjelenésükkor sokan szkeptikusak voltak a podcastok létjogosultságát illetően, ám népszerűségük évek óta töretlen. Ki, miért, mikor és hogyan hallgatja/nézi ezeket a műsorokat? Tényleg, nézi is őket? Azaz a videós változat mennyire és miként tud sikeres lenni? Hallgassuk… és nézzük is meg a pro és kontra érveket!
Fókuszáljunk a multitaskingra!
Álljunk meg egy szóra, vagyis inkább többre, mert épp a címben rejlő – vélt vagy valós – ellentmondást fogjuk most boncolgatni. Szándékosan nem is nevezzük blogcikknek, ugyanis sokkal inkább egy vitaindító írásnak szánjuk, főleg, hogy eleve a téma is meglehetősen megosztó. Mi pedig mindenki véleményére abszolút nyitottak vagyunk, sőt, a tapasztalatcserét még kifejezetten hasznosnak is tartanánk e téren.
A videómarketing fajtái, üzenete, fogyasztói
Ahhoz, hogy a lehető leghatékonyabb legyen a videómarketinged, nemcsak azt kell tudnod, milyen lehetőségeid vannak, hanem azt is, hogyan aknázd ki ezeket. Ebben a cikkben bemutatjuk a videómarketing fajtáit, illetve azt is elmondjuk, milyen tartalomra vágyik a célcsoportod.
Itt és így használd a videómarketinget (és a hibák)
Bár a videómarketing egy szenzációs lehetőség ahhoz, hogy elérd a célcsoportodat és hatékonyan átadd nekik a számodra fontos üzenetet – vigyázat, szokatlanul nyersen fogunk fogalmazni –, a világon semmi értelme nincs, gyakorlatilag pénzégetés, ha nem jól használod. Annak például semmi haszna, ha elkészítesz egy videót, amit aztán soha sehol sem, vagy éppen rosszkor és/vagy rossz helyen használsz. Ahhoz, hogy ne ess ezekbe a hibákba, elmondjuk, mire érdemes figyelned.
A videómarketing
A marketingszakemberek egyetértenek abban, hogy a videómarketing a marketingstratégiád és a tartalommarketinged egyik legfontosabb olyan eleme, amelyet szinte minden platformon érdemes használnod. De mi is pontosan a videómarketing? Milyen előnyöket kínál számodra, mitől lesz jó és hogyan lesz hatékony? Cikkünkből – többek között – ezekre is fény derül.